Lupapisteen liitteet

Liitetiedostojen lisääminen Lupapisteen hakemukseen:

Kun lisäät hakemukseen liitetiedoston, muodostaa Lupapiste esim. valokuvista automaattisesti PDF-muotoisen tiedoston. CAD-tiedostomuotoja Lupapiste ei osaa muuttaa PDF-muotoon, joten suunnitelmapiirustukset on tulostettava suunnitteluohjelmasta PDF-muotoon samaan tapaan kuin paperille tulostettaessa.

Huomaa että paperikoko PDF-tulosteessa on sama kuin paperille tulostettaessa piirustus on tulostettava nimiön mukaiseen mittakaavaan ja tallennettava lukusuunnassa. Lupahakemuksen leimattavassa liitepiirustuksessa on oltava aina erillinen nimiösivu joka on tyhjä muista merkinnöistä, sillä leimaukset tuleva nimiösivulle.

PDF-tulosteesta tulee poistaa ylimääräinen tyhjä osa samaan tapaan kuin paperisetkin piirustukset leikataan standardi paperikokoon.

Mikäli olet käyttänyt lomaketta naapurin kuulemiseen tai lisäät jotain muuta paperilla olevaa dokumenttia lupapisteeseen, on dokumentti lisättävä asiakirjaksi skannattuna. Toisin sanoen älä ota kuvaa paperista ja tallenna sitä Lupapisteeseen sellaisenaan, vaan tallenna dokumentti asiakirjana. Asiakirjaksi skannaaminen onnistuu helposti esim. nykyaikaisilla puhelimilla alla olevien ohjeiden mukaan.

Liitteet lisätään Lupapisteeseen aina:

-Lukusuunnassa

-Dokumenttina jos alkuperäinen on paperitiedosto

-Piirustuksien kyseessä ollessa nimiön mukaiseen mittakaavaan tulostettuna PDF-tulosteena ja nimiösivulla varustettuna. Ylimääräinen arkin osa rajataan pois mikäli PDF on tulostettu piirustusta isommalle standardikoon arkille.

OHJEET SKANNAUKSEEN

Dokumenttien skannaaminen iPhonella tai iPadilla:

https://support.apple.com/fi-fi/108963

Dokumenttien skannaaminen Android-puhelimella Google Drivea käyttäen (käy myös IPhone ja IPad jos sinulla on Google-tili):

https://support.google.com/drive/answer/3145835?hl=fi&co=GENIE.Platform%3DAndroid