Yhdistykset

Mikäli yhdistyksenne tiedot ovat muuttuneet tai ne puuttuvat, ota yhteyttä kirjasto-kulttuuripäällikkö Liisa Asialaan tai hallintopalvelusihteeri Sini Rekolaan, etunimi.sukunimi@sakyla.fi.

Päivitetty 13.5.2024

Säkylässä toimivat yhdistykset:

Alasatakunnan Oppaat ry
Kaisa Repo
Sorkkistentie 79
27510 EURA
puh. 050 377 5245
kaisa.repo@dnainternet.net

Alasatakunnan Viherpeukalot ry
puheenjohtaja Rauni Halonen
puh. 044 555 9605
as.puutarhayhdistys@gmail.com

Ala-Satakunnan Ympäristöseura ry.
Seppo Varjonen
Karvarinkuja 7, 27400 Kiukainen
puh. 050 560 7357
sevarjo@saunalahti.fi
http://www.sll.fi/satakunta/alasatakunta

Autoliiton Säkylän osasto
Petri Helminen (pj)
Räisäläntie 6, 27800 Säkylä
puh. 0500 239 916

Eläkeliitto Köyliön yhdistys ry
pj Tuula Kivimäki
tuula.kivimaki1@gmail.com
0400 490 208

Eläkeliitto Säkylän yhdistys
pj Seppo Vätti
seppo.vatti69@gmail.com
044 985 0401

Huovinretki ry
pj Markus Salo
Suojastontie 17
32210 Loimaa
040 763 0304
markus.salo@poytya.fi

Huovinrinteen Päällystö ry
pj Jaska Hyvönen
Huovintie 7 As 1, 27910 Säkylä
0298 944 3563
jaska.hyvonen@mil.fi

Huovinrinteen Upseerikerho ry
pj Kalle Nieminen
040 574 9371
nieminenkj@meiliboxi.fi

Isoremmi
(Isokylän koulun vanhempainyhdistys)
pj Marko Perttunen
puh. 040 525 1285
isoremmi@gmail.com

Jyty Säkylä ry
pj Teppo Rantalainen
Rantatie 268, 27800 Säkylä
puh. työ 044 538 8085

KanalaSound ry
Juha Haikonen
Santalantie 252, 27800 Säkylä
puh. 02 – 867 0042, 0500 598 599

Kankaanpään kyläyhdistys ry
kankaanpaankyla.net
Anne Reunanen
p.0400 606362
Riikka Hemmi
p. 050 5383679

Karhusuon Pienviljelijäyhdistys
Timo Kuusisto
Nummelantie 178, 27800 Säkylä
puh. 02 – 867 3232

Katinkontti ry
(Keskustan päiväkodin vanhempainyhdistys)

Katismaan Avantouimarit ry
pj. Päivi Kyllöinen
Koukkutie 7, 27500 Kauttua
puh. 040 518 0625
siht. Päivikki Lekari
Mäkirinteentie 10 B 4
27500 Kauttua
puh. 044 2923428

Kepolan kyläyhdistys ry
Köyliöntie 7, 27710 Köyliö
pj. Timo Lehtonen
puh. 044 984 1607
siht. Sirja Niinimäki
puh. 040 559 9217
Facebook: Kepolan kyläyhdistys

Keskustan Säkylän kunnallisjärjestö ry
pj Pirjo Kotiranta
puh. 040 509 2758, 044 982 2176

varapj Maaria Vaihevuo
puh. 050 353 7881
maariavaihevuo@gmail.com

sihteeri Annukka Anttila
puh. 050 523 8102
annukka.anttila@sakyla.fi

Keskustan Sydänmaan paikallisosasto
Pj. mv Esa Lehtinen
Takasuo-Juvankoskentie 214, 27800 Säkylä
puh. 050 300 5865
email: esa.lehtinen@dnainternet.net

Keskustan Säkylän paikallisosasto
pj Timo Kuusisto
Nummelantie 178, 27800 Säkylä
puh. 050 562 6851
email: tkuusist@dnainternet.net

Köyliim Mölkky 03 ry
komo03@gmail.com

Köyliö-seura ry
pj Pirkko Peltola
Pekanpolku 1
27510 Eura
puh. 0400 437 803
pirkkokpeltola@gmail.com

Köyliön Kalasääsket ry
hannu.laurinen@gmail.com

Köyliön Lallit ry
pj Kauko Hakala
Salattimentie 90, 27710 Köyliö
puh. 0400 834 085
FB-sivu https://www.facebook.com/koylionlallitofficial

Köyliön maa- ja kotitalousnaiset
pj Maarit Markkula
Alankontie 40, 27840 Köyliö
puh. 050 5259 065
maarit.markkula@ruokavirasto.fi

Köyliön Metsästysseura ry
phuhtamaa@yahoo.com

Köyliön Museoyhdistys ry
pj Anneli Laine
puh. 040 516 7455
onnelilaine@gmail.com

Köyliön Musiikkiyhdistys ry

Köyliön Pienviljelijäyhdistys ry
kpvy@netti.fi

Köyliön seudun Nykymartat ry
pj Karoliina Tuomola-Heino
karoliina.tuomolaheino@gmail.com
puh. 040 582 8781

Köyliön sosiaalidemokraatit ry
pj Timo Lehtonen
Kookantie 1
27710 Köyliö
puh. 044 984 1607
ttlehtonen61@gmail.com

Köyliön Vapaaehtoinen Palokunta ry
pj Matti Kaunisto
Pyhän Henrikintie 404, 27750 Köyliö
koylion.vpk@pp.inet.fi

Köyliön Yrittäjät ry
koylion@yrittajat.fi

Köyliön-Säkylän Eläkkeensaajat ry
pj Kauko Aalto
puh. 0505620289

Köyliön-Säkylän Taksit
pj Jarmo Kyllönen
Rantatie 494, 27800 Säkylä
puh. 0440 223 160

Lallin Partio
Taina Tuomola
taina.tuomola@opettaja.fi

Lasarus-veljet ry
Eero Heikkilä
Katavistontie 229, 27800 Säkylä
puh. 02 – 867 0870

Leader Satasilta
Rantatie 268
27800 Säkylä
Elina Haavisto, toiminnanjohtaja
puh. 044 534 2992
www.satasilta.fi

Köyliön Lions Club ry
presidentti Simo Nummi
sihteeri Antero Nieminen
antero.nieminen@pp.inet.fi
Sähköposti: koylio@lions.fi

Säkylän Lions Club ry
presidentti Torsti Ruokoski
Rantaharjunkuja 14
27820 Säkylä
puh. 040 536 2600
torsti.ruokoski@gmail.com
sakyla@lions.fi

Lännen Eläkeläiset r.y.
pj Aila Koivuniemi
Sokerinkeittäjäntie 16-18
27820 SÄKYLÄ
Puh: 050 5379843
aila.koivuniemi@pp.inet.fi
lannen.veteraanit@gmail.com

Lännen Keilaajat
Pentti Hakala
Puhosrannantie 14, 27820 Säkylä
puh. 02 – 867 3403

Lännen Kyläyhdistys ry
pj Anne Jaakkola
Sokerinkeittäjäntie 12
27800 Säkylä
Puh: 050 466 4041
lannenkylayhdistys@gmail.com

Maataloustuottajain Köyliön yhdistys ry
Ylinentie 20, 27750 Köyliö

Maataloustuottajain Säkylän yhdistys ry
pj Mikko Torkkeli
Omahaarantie 3, 27800 Säkylä
puh. 050 528 0144

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Köyliön paikallisyhdistys ry
pj Susanna Santala
Kuokkamaantie 2 a 5
27710 Köyliö
susanna.santala@hotmail.com
puh. 040 510 0297
sihteeri Satu Tupala
satu.tupala@tupala.fi

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Säkylän yhdistys ry
pj Henriikka Seikola
puh. 050 3758028
henni.seikola@gmail.com
sihteeri Mari Salmela
puh. 044 3806767
msalmela00@gmail.com
perhekahvilavastaava Anna Aalto
aeaa96@hotmail.com
Jäsenvastaava Päivi Rinkelo
paivi.rinkelo@gmail.com

Partiolippukunta Vesipeikot ry
Sauli Aalto-Setälä
0400-804 464
vesipeikot(at)gmail.com
https://sites.google.com/site/vesipeikot/

Pesäsudet ry
toiminnanjohtaja Heikki Vilkkinen
puh. 050 554 8160
toiminnanjohtaja@pesasudet.fi
sihteeri Ville Ketola
toimisto@pesasudet.fi
puh. 0400 242 975

Porilaismuseo / Porin Prikaatin Perinneyhdistys ry
Heikki Saarinen
Porin Prikaati
PL 38, 27801 Säkylä
puh. 0299 441359

Porilaismuseo.fi

PORIN PRIKAATIN Upseerikunta
kts. Huovinrinteen upseerikerho ry

Porin prikaatin kilta ry
sihteeri Auli Pakula
PL 38
27801 SÄKYLÄ
Puh. 0299 441 319
auli.pakula[at]mil.fi

(Pyhäjärven järvipelastajat ry
katso SMPS Pyhäjärven järvipelastajat ry)

Pyhäjoen kyläyhdistys ry
pj. Anne Vuorio
anne.vuorio65@gmail.com
siht. Hanna Sinkko
hannasinkko@hotmail.com

Pyhäjoen Rukoushuoneyhdistys ry
pj Leena Kushtshenko
Röhöntie 94, 27920 Säkylä
puh. 040 589 9217
sihteeri Saila Kukkonen
Nummitie 14, 27920 Säkylä
puh. 0500 987 396
Tilavaraukset: Leena Kushtshenko
puh. 040 589 9217

Pyhäjärven Kalamiehet ry
pj Markku Mäntyranta
Rantakuja 9
27800 Säkylä

Pyhäjärven Suojeluyhdistys
Erkki Kallio
Ilolantie 6 as 11, 32440 Alastaro

Pyhäjärviseudun Kaverikoirat
Minna Mäkinen 040-7033 590
minna.makinen@netti.fi

Pyhäjärviseudun Kokoomusnaiset ry
Katja Kuula, pj.
Pehkutie 4 A 3
27800 Säkylä
p. 040-5626994
katja.kuula@pp.inet.fi
www.satakunnankokoomusnaiset.fi

Pyhäjärviseudun Nuorkauppakamari ry
pj. Elina Raitanen
elina.raitanen@jci.fi
040 748 1904

Pyhäjärviseudun PuudeliPoppoo -villakoirakerho
Sari Mattila
sari.mattila@pp8.inet.fi
puh. 040-8469638

Pyhäjärviseudun sukututkijat ry
Ari Ylijoki
044 595 5144
ariylijoki@gmail.com

Pyhän Henrikin Pyhiinvaellusyhdistys ry
pj Jouni Elomaa
jelomaa@fkf.fi
sihteeri Kalevi Salmi
kalevi.salmi@fimnet.fi
www.henrikinvaellus.fi

Ristolan alueen kyläyhdistys ry
pj Olli Taimi
puh. 044 987 8786
taimenolli@gmail.com
sihteeri Merja Nummi
puh. 040 519 6746
merja.nummi@gmail.com
ristolankylayhdistys@gmail.com

Satakunnan käsi- ja taideteollisuus ry

Satakunnan Pioneerikilta ry
www.pioneeriaselajinliitto.fi tai www.mpkl.fi/jasenyhdistykset-ja-kiltapiirit/

SMPS Pyhäjärven järvipelastajat ry
pj Kimmo Koivisto
050-5189 583
siht. Sampo Koivisto
Krouvintie 1, 27800 Säkylä
http://www.pyhajarvenjarvipelastajat.fi/

Sotainvalidien Veljesliiton Säkylän osasto ry.
Kalevi Suhonen
kalevi.suhonen@koylio.fi

SPL Ala-Satakunta (palveluskoirayhdistys)
pj Jaana Paavola
0505833147
jaana.paavola@symppiskennel.fi

Suomen Punainen Risti
Köyliön osasto
pj Minna Jaakkola
040 523 9420
Mikolanlenkki 111
27730 Tuiskula
minna.jaakkola@pp5.inet.fi

Suomen Punainen Risti
Säkylän osasto

pj Tuula Vätti
Pääksyntie 96 b
27800 Säkylä
050 560 3314
tuula.vatti@dnainternet.net

Superin Euran Säkylän ao. 616
Anna-Maija Kotiranta
Köyliöntie 321 B, 27710 Köyliö
puh. 040 733 7262

Sydänmaan kyläyhdistys ry
Puheenjohtaja Taina Markkula
puh.044 235746
taina.markkula@lahimmaispalvelu.fi
Varapuheenjohtaja Esa Lehtinen
puh. 050 300 5865
esa.lehtinen@dnainternet.net

Säkylän 4H
Marja-Liisa Simonen
puh. 040 547 2221
marja-liisa.simonen@4h.fi
www.sakyla.4h.fi
www.facebook.com/sakylan4H
sakyla@4h.fi

Säkylän Darts Urheiluseura
Jukka Salonen
Linnunradantie 11, 27820 Säkylä
puh. 02 – 867 0231

Säkylän Erämiehet ry
Jarkko Jaspa
Fransinaukio 1
27800 SÄKYLÄ
puh. 040 7249496

Säkylän Kalastusseura
Tapio Juhola
Vihtorintie 8, 27800 Säkylä
puh. 0400 777 867

Säkylä Karhukopla ry
Jussi Reko
0504678602
jussireko@outlook.com

Säkylän Karjalaseura ry
Kullervo Huppunen
Pyhäjärventie 6 A 2, 27800 Säkylä
puh. 02 – 867 1515, 040 543 1139
kullervo.huppunen@dnainternet.net
Karjalaseurojen Satakunnan Piiri ry

Säkylän Keskustanaiset ry
Pj Sirkka-Liisa Seppä
Rantatie 217  27800 Säkylä
tel. 050 541 5896
email:  sirkkaliisa.seppa@gmail.com

Säkylän Kirkkokuoro
Kirsti Tupala
Rantatie 227, 27820 Säkylä
puh. 050 5580801

Säkylän Kokoomus ry.
pj. Torsti Ruokoski
Rantaharjunkuja 14
27820 Säkylä
puh. 040 536 2600
torsti.ruokoski@gmail.com
http://sakylan.kokoomus.net/

Säkylän Kopla -82
(kaukalopallo, jalkapallo, salibandy)
Ari Henriksson
Karhusuontie 336, 27820 Säkylä
puh. 02 – 867 3576

Säkylän Kuvataideharrastajat ry
pj. Soili Anttila
anttilasoilik@gmail.com
puh. 050 562 0283

vpj. Tapio Kuusisto
kuusisto.tapio@dnainternet.net

siht. Johanna Heinonen
puh. 050 339 1827

Säkylän Maamiesseura
Antti Ääri
Karhusuontie 62, 27800 Säkylä
puh. 02 – 867 0021

Säkylän Maatalousnaiset ry
pj. Elina Puosi-Koivisto
puh. 044 212 9832

Säkylän Metallityöväen ammattiosasto
Seppo Erkkilä
Luvalehto 1 E, 27820 Säkylä
puh. 02 – 865 4860

Säkylän Naisvoimistelijat ry
Katja Kuula pj.
Pehkutie 4 A 3
27820 Säkylä
puh. 040-5626994
sakylannaisvoimistelijat63@gmail.com
www.sanv.sporttisaitti.com

Säkylän opettajien ammattiyhdistys
Mirkka Thessler
Huhdintie 24, 27710 KÖYLIÖ
puh. 050 323 0117

Säkylän opintorahastoyhdistys ry
Alasatakuntalehti
Rantatie 247, 27800  SÄKYLÄ
Puh. 02 – 8387 9230

Säkylän Partio ry
Laura Toivonen
Pikkuniituntie 12, 21900 Yläne
puh. 050 381 5696
www.sakylanpartio.net

Säkylän sosialidemokraattinen puolue
pj Harri Salonen
harri.salonen@sata.fi

Säkylän Sotaveteraanit ry
Jarkko Jaspa
Fransinaukio 1
27800 SÄKYLÄ
puh. 040 7249496

Säkylän Sotilaskotiyhdistys ry
Toimistosihteeri Susanna Vuorinen
Porilaistie 1
27910 Säkylä
Puh. 0299441952
susanna.vuorinen@sotku.fi
www.sotku.fi

Säkylän Urheilijat ry
http://www.sakylanurheilijat.fi/

Säkylän Urheiluautoilijat ry
puheenjohtaja Jyrki Peltola
puh. 044 5863 223
sakylanurheiluautoilijat@gmail.com
https://sakylanua.com

Säkylän Vanhustenkotiyhdistys r.y
c/o Kiinteistökeskus Harjuseutu Oy
Pyhäjärventie 8 A 4, 27800 Säkylä
puh. 0440-620200 tai 040-5263467
email toimisto(at)harjuseutu. fi
www.harjuseutu.fi

Säkylän Varuskunnan Urheilijat ry
Janne-Matti Peltola
Pehkutie 4 A 2, 27800 Säkylä
puh. 050 549 9624

Säkylän VPK
puheenjohtaja Arto Rannanmäki
Palomiehentie 2, 27800 Säkylä
puh. 040 505 5502
info(at)sakylanvpk.fi
www.sakylanvpk.fi

Säkylän VPK:n hälytysosasto
Juuso Perkola
puh. 040 769 4181
info(at)sakylanvpk.fi

Säkylän VPK:n naisosasto
Hanna Rannanmäki
Palomiehentie 2, 27800 Säkylä
puh. 040 562 4034
info(at)sakylanvpk.fi

Säkylän VPK:n nuoriso-osasto
Jonna Valo
Palomiehentie 2, 27800 Säkylä
puh. 040 752 7714
info(at)sakylanvpk.fi

Säkylän VPK:n tukiosasto
Tuomo Kankare
Palomiehentie 2, 27800 Säkylä
puh. 050 552 0021
info(at)sakylanvpk.fi

Säkylän Yrittäjät ry
Säkylän yrittäjien ajantasaiset yhteystiedot löydät täältä

Säkylän Yritys ry
Timo Lehtonen
Kookantie 1
27710 Köyliö
puh. 044 984 1607
Facebook: Säkylän Yritys

Säkylän Köyliön Reservin Aliupseerit ry
Ismo Salo
Mäyräntie 3, 27800 Säkylä
puh. 0500 748 244
salo.ismo@luukku.com

Säkylän-Köyliön seniorit ry
puheenjohtaja Perttu Huitu
050 377 2000
pertti.huitu@luukku.com
varapuheenjohtaja Lasse Vanhanen
puh. 044 532 0028
lasvan@dnainternet.net
sihteeri Jaakko Aalto-Setälä
puh. 0500 646 247
aaltosetalat@gmail.com
taloudenhoitaja Pirjo-Riitta Terhonen
puh. 044 299 3130
pikeriitta@gmail.com
jäsenrekisteri ja jäsenhankinta Eila Hyrsylä
puh. 050 307 0088
eilahysyla@gmail.com
https://sakylakoylio.senioriyhdistys.fi

Säkylän-Köyliön Reserviupseerit ry
Pj. Harri Kimppa
Vähäjärventie 15, 27730 Tuiskula
puh. 050 526 2952

Säkylän-Köyliön Rintamaveteraanit

Säkylän Seudun Ampujat ry
Matti Viljakainen
Rastaantie 2, 27800 Säkylä
puh. 02 – 867 1383, 044 367 1653
www.sakylanseudunampujat.net

Säkylän Seudun Harmonikat ry
Kauko Aalto
Kaivotie 10, 27800 Säkylä
puh. 050 562 0289
kaukoa.aalto@gmail.com

Säkylän Seudun Sydänyhdistys ry
www.sydanliitto.fi/sakylanseutu
pj. Urho Nurmi
Arvontie 7, 27800 Säkylä
urhonurmi@gmail.com
puh. 040 7583 991

sihteeri ja jäsenasiat Saila Kukkonen
puh. 0500 987 396
saila.kukkonen50@gmail.com

matkavastaava Leena Valtonen
puh. 040 824 6233
famoleena@hotmail.com

Säkylä-seura ry
Puheenjohtaja Terttu Pesonen-Säilä
puh. 0400 619888
terttu.pesonen@saila.org

Tuiskulan kyläyhdistys ry
pj Sanna Kinnunen
santra.kinnunen@gmail.com
puh. 044 547 2367
www.tuiskula.info

Tuiskulan seurataloyhdistys ry
Pentti Laine
pentti.laine1@gmail.com

Tuiskulan VPK ry
pj. Teuvo Sulin
puh. 050 527 6070
teuvo.sulin@elisanet.fi
sihteeri Minna Jaakkola
puh. 040 523 9420
minna.jaakkola@pp5.inet.fi
tuiskulanvpk@tuiskulanvpk.fi

Tuulimyllyn Puhaltajat ry
Timo Mäntyranta
timo.mantyranta@huvilahaapsaari.fi

Ukkomestarit
(veteraanijääkiekkoryhmä)
Kari Madekivi
Nummitie 9, 27800 Säkylä
puh. 044 520 0215
http://ukkomestarit.sporttisaitti.com

Upseerien ampumayhdistyksen Lounais-Suomen alaosasto
Matti Viljakainen
Rastaantie 2, 27800 Säkylä
puh. 02 – 867 1383, 044 367 1653

Vainio-Ketolan Sukuseura ry
Martti Koskinen
Kääpäkuja 8, 00760 Helsinki
puh. 0500 4154 52

Vasemmistoliiton Säkylän yhdistys ry
pj. Raimo Salo
Ilolantie 15, 27920 Säkylä

West Hockey Team r.y.
(konkarijääkiekko)
Juha Kaskinen
Plassinkulmantie 2
27800 Säkylä
(email: jukaski@dnainternet.net)

Voitoisten kyläyhdistys ry
voitoisten.kylayhdistys@gmail.com

Voitoisten pienviljelijäyhdistys ry

Vuorenmaan kyläyhdistys ry

Vuorenmaan maa- ja kotitalousnaiset
pj Katariina Salonen, puh. 044 018 0870

Vähäsäkylän kyläyhdistys ry
Tarja Tuominen
puh. 040 562 0435
tarja.s.tuominen@gmail.com

Yttilän kyläyhdistys ry
puheenjohtaja Merja Mikkola
puh. 040 561 5917
merja.mikkola24@gmail.com
sihteeri Sari Minkovitsch
puh. 0503440518 (tekstiviestillä tavoittaa parhaiten)